Virtuálna asistentka – efektívny partner v podnikaní, či len nový módny trend?

Pravdepodobne sa Vám s pojmom virtuálna asistentka okamžite spoja mená ako Alexa, Siri, Cortana či mnohé iné. Tieto neustále vylepšované inteligentné technológie  významných značiek získavajú stále väčšiu pozornosť najmä vďaka obrovskému kvalitatívnemu skoku, ktorý urobili v posledných rokoch. Pomaličky, ale isto sa tak tieto hlasové virtuálne asistentky tešia obľube a stávajú novým členom mnohých rodín po celom svete. Dokážu komunikovať s množstvom IoT zariadení, vyhľadávať informácie a plniť rôzne pokyny svojich majiteľov.

Pod pojmom virtuálna asistentka sa však môže skrývať nielen spomínaná užitočná technológia pre Vašu domácnosť, ale aj veľmi užitočná profesionálna služba pre Vaše efektívnejšie podnikanie.

V súvislosti so vznikom internetu a prienikom jeho používania do podnikania vznikla v 90.rokoch v USA nová profesia – virtuálna asistentka. Anastacia Brice bola priekopníčkou v tejto oblasti. Ešte pred zavedením internetu začala s pomocou telefónu a faxu poskytovať externé služby asistentky, ako napr. zabezpečenie administratívnej agendy, či plánovanie služobných ciest. Následne založila prvú organizáciu pre virtuálne asistentky – AssistU, ktorá úspešne funguje dodnes. Pričom ponúka tréning a koučing pre nové virtuálne asistentky. Zároveň vyhľadáva podnikateľom virtuálne asistentky podľa ich potrieb a preferencií. Tento trend sa postupne rozšíril do Európy i celého sveta.

Počet virtuálnych asistentiek neustále rastie. So zvyšujúcim sa záujmom o outsourcing a rýchlym vývojom informačno-komunikačných technológií má aj naďalej veľký potenciál rastu a rozvoja. V okolitých krajinách sa už celkom udomácnila a záujem o tieto služby rastie. K nám sa dostala už pred pár rokmi, stále je však pre mnohých neznámym pojmom.

Virtuálna asistentka a ponuka služieb

Virtuálna asistentka je moderná online profesionálna asistentka, ktorá pracuje externe na vopred dohodnutých úlohách, jednorázovo či dlhodobo. Má všetko potrebné technické vybavenie. Promptná a flexibilná komunikácia je zabezpečená práve využívaním množstva efektívnych online komunikačných nástrojov.

Virtuálne asistentky majú zvyčajne za sebou niekoľkoročnú prax z rôznych pozícií vo väčších i menších firmách. Vzhľadom na skúsenosti sa tak líši aj ich ponuka služieb, pričom virtuálna asistentka môže  zastávať viaceré pracovné pozície. Okrem administratívnej agendy, môže zabezpečiť marketing, t.j. správu web stránky, e-shopu či sociálnych sietí. Spracuje objednávky a faktúry, analyzuje dáta, či pripraví prezentáciu. Zároveň môže zorganizovať firemnú či prezentačnú akciu, alebo poskytnúť projektovú a konzultačnú podporu.

Služby virtuálnej asistentky tak môžu byť vhodným riešením pre zaneprázdnených profesionálov (ako napr. umelec, finančný či právny poradca, realitný maklér), ako aj pre malých a stredných podnikateľov. Výnimkou nemusia byť ani neziskové a veľké organizácie, ktoré potrebujú optimalizovať náklady, či kapacitne pokryť rôzne krátkodobé projekty. Skvelým riešením sú pre online podnikateľov pracujúcich z domu, ktorí tak nemajú fyzicky pracovné miesto pre osobnú asistentku.

Veľkou výhodou virtuálnej asistentky je šetrenie finančných nákladov. Jej služby si najímate len na dohodnutú úlohu a hradíte tak iba náklady za poskytnutú službu.

Je niekoľko spôsobov ako môžu byť poskytnuté služby účtované: za hodinu či balík hodín, za počet úloh, za projekt, balík služieb, alebo podľa individuálnej dohody.

Ako si voľbou virtuálnej asistentky uľahčíte život?

S rozhodnutím pre virtuálnu asistentku Vám odpadnú starosti spojené s hľadaním nového zamestnanca, dlhými pracovnými pohovormi, prihlasovaním na úrady, vysokými odvodmi či nákladmi na fyzickú prípravu pracovného miesta pre nového zamestnanca a jeho zaškoľovaním.

Popri efektívnom a promptnom zabezpečení potrebných úloh tak virtuálna asistentka súčasne šetrí finančné náklady i vzácny čas.

Efektívny manažment času a riadenia zohráva dôležitú úlohu nielen v pracovnom, ale aj súkromnom živote. O jeho možnostiach a metódach sa neustále píše množstvo štúdií a kníh. Jednou z nich je aj kniha Timothy Ferrissa, bestseller 4-hodinový pracovný týždeň, v ktorej spomína práve aj služby virtuálnej asistentky a výhody delegovania úloh.

Mnohí sa tak už presvedčili, že virtuálna asistentka môže byť tým správnym receptom pre ich spokojnosť. Je flexibilným, efektívnym partnerom v podnikaní, ktorý šetrí čas a peniaze. Pričom vytvára priestor, ktorý možno naplno venovať strategickým úlohám pre rozvoj podnikania.

Delegujte, aby ste mohli efektívne rásť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *